Overall Results
8 Mile Course
Boat Number Name Time
131 Nicholas Wagner 58min 56sec
120 Frank Dreiling 59min 2sec
127 Rob Raucci 59min 13sec
129 Terry Merritt 1:03:16
101 Ryan and Laura Milby 1:03:53
115 Jason Smallheer 1:04:49
116 Laura Damewood 1:05:04
117 Lisa Wells 1:11:10
122 Meghan Voorhees 1:13:54
119 Claire Sexauer 1:19:40
118 Thomas Remus 1:19:42
138 Sara Bantz 2:05:16
12 Mile Course
128 Mira Doneva and Ron Landinzki 1:17:31
106 Dylan McHardy and Mandy Urban 1:17:36
107 Mike and Savanna Herbert 1:17:59
109 Elmore Holmes 1:19:32
121 Bob Westrum and Lisa Melchent 1:23:04
136 Daryl Simon and Chad Breshears 1:23:05
100 Tom Selva 1:25:38
99 Rusty Self 1:25:53
110 Steve Kaub 1:31:39
132 Nick Raikos 1:32:27
114 Leland Ekstam 1:35:05
137 Dale McClaran 1:35:55
130 John McCoy 1:36:30
125 Elke Boyd and Carol Heddinghaus 1:37:13
102 Richard Cotton 1:39:38
111 Matthew Kirkweg 1:41:10
98 Greg Fehrenbach 1:43:24
123 Renee Simmons 1:45:58
103 Jane Cotton 1:48:22
113 Daniel Wright 1:53:26
124 Sheena Boggs 1:54:01
112 Andrew Clones and Terica Bergin 1:55:24
104 Laura Brashear 1:58:33
134 Pete Roscoe 2:00:49
133 Pilar Williamsen 2:00:52
126 Cindy Fishburn 2:01:09
108 Kyle Ramer and Joey Gerbes 2:04:00
135 Jerico Lefort 2:07:48
105 MariJo Basil Jevac 2:10:52

The 2017 Spring 12 Race was a success.  Thank you to everyone who attended,  volunteered, and sponsored the event.

Results By Class
Class Boat Number Name Time
C2 Mixed 112 Andrew Clones and Terica Bergin 1:55:24
Unlimited Tandem Mixed 128 Mira Doneva and Ron Landinzki 1:17:31 Course record
106 Dylan McHardy and Mandy Urban 1:17:36
107 Mike and Savanna Herbert 1:17:59
Unlimited Tandem Men's 136 Daryl Simon and Chad Breshears 1:23:05 Course record
108 Kyle Ramer and Joey Gerbes 2:04:00
Unlimited Tandem Women's 125 Elke Boyd and Carol Heddinghaus 1:37:13 Course record
SUP Men's 120 Frank Dreiling 59min 2sec Course record
127 Rob Raucci 59min 13sec
SUP Woman's 116 Laura Damewood 1:05:04 Course record
Pedel Drive 135 Jerico Lefort 2:07:48 Course record
K1 Men 102 Richard Cotton 1:39:38 Course record
111 Matthew Kirkweg 1:41:10
98 Greg Fehrenbach 1:43:24
K1 Women 103 Jane Cotton 1:48:22 Course record
124 Sheena Boggs 1:54:01
126 Cindy Fishburn 2:01:09
Solo Unlimited - Men's 109 Elmore Holmes 1:19:32 Course record
100 Tom Selva 1:25:38
99 Rusty Self 1:25:53
Solo Unlimited - Women's 123 Renee Simmons 1:45:58 Course record
104 Laura Brashear 1:58:33
Novice 131 Nicholas Wagner 58min 56sec Course record
129 Terry Merritt 1:03:16
101 Ryan and Laura Milby 1:03:53
Spring 12 Course Records
Unlimited Tandem Mixed Doneva and Landinzki 1:17:31
Unlimited Tandem Men's Simon and Breshears 1:23:05
Unlimited Tandem Women's Boyd and Heddinghaus 1:37:13
SUP Men's Frank Dreiling 59min 2sec
SUP Woman's Laura Damewood 1:05:04
Pedel Drive Jerico Lefort 2:07:48
K1 Men Richard Cotton 1:39:38
K1 Women Jane Cotton 1:48:22
Solo Unlimited - Men's Elmore Holmes 1:19:32
Solo Unlimited - Women's Renee Simmons 1:45:58
Novice Nicholas Wagner 58min 56sec
K2 Men Christie and Christie 2:41:46
Alum Brooks and Thieman 2:13:53
C1 Man Caldwell 1:50:44
C2 Men Lockwood + 1 1:57:30
C2 Women LaFontaine and Hopkins 2:33:49
C2 Mixed Short and Short 1:50:38
K2 Women Smith and Smith 3:04:36
Team Fehrenbach + 3 2:09:55